Min första tatuering
På allmän begäran tänkte jag visa några av mina favorittatueringar. Vi börjar med min allra första tatuering, som också råkar vara den i särklass största och finaste jag har. Den innehåller rosa kängurus, en guldpuma och en silverfalk, en elak greve, ett träd fullt av klockor, en dödskallegrotta, och så himla mycket annat. Jag kan fortfarande hitta nya detaljer i motivet som jag aldrig sett tidigare.

Motivet kommer från Det blåser på månen av Erik Linklater, som var min absoluta favoritbok när jag var liten. Själva konstverket är gjort av Thomas som då höll till på Swahili Bobs i Stockholm, men numera äger Hjärtat av Guld i Malmö. Han är helt övermänskligt begåvad och ett färggeni. (Fast säg inte att jag har sagt det, för då blir han mallig.)
Vi tävlade med denna på Stockholm Ink Bash 2008, och en bild därifrån lyckades på något vänster leta sig in i en tysk tatueringstidning som min bästis hittade någonstans långt senare. “En tatuering lika söt som sin bärare” står det på tyska i bildtexten. Det tycker jag är fantastiskt roligt.

0 Comments
Thomas
Åh, jag har fortfarande ingen bra bild på den. Buuh. Helt klart en av mina favoriter av alla de jag gjort.
Kram!
CINDERALLEY
Det ar ju skitsvart att fa till en bra bild ocksa, nar den sitter dar den gor. Klart den ar en favorit 🙂 Kram!
Trevion
Thanks alot – your answer solved all my probmles after several days struggling
cadxpvjbsep
UytON9 mgyycwdtfvoz
Mirijam
Åh vad fin! Han är duktig den där Thomas, får nog ta och flytta någon meter bort till hans sida av studion när Chili är klar med mina!
Geralyn
Smack-dab what I was loionkg for-ty!
CINDERALLEY
Ah, jag visste inte att du korde hos Chili, han ar ju grym ocksa!
Mirijam
Han som har gjort min skrivmaskin på höger underarm.
CINDERALLEY
Ah, vet inte om jag har sett den? Jag vill ocksa ha en skrivmaskinstatuering!
Marnie
Hey, that post lavees me feeling foolish. Kudos to you!
Pingback: