En livsuppdatering

Jaha, här var det tyst. Tänker ofta att jag borde uppdatera bloggen, men så har det hänt så mycket sen sist att det blir för jobbigt att hinna ikapp (?) och så blir det ingenting av det.
Nu är det plötsligt september. Igår var det exakt 14 år sen jag flyttade till Kalifornien. I mitt senaste inlägg (i JULI) skrev jag att jag inte visste om jag ville bo kvar här. Men jag har ändrat mig. Jag älskar Kalifornien och kan inte tänka mig att bo nån annanstans. Det ligger dessutom en ny energi i luften, ända sen Högsta domstolen upphävde den konstitutionella aborträtten är folk så uppeldade. We love to see it.
Igår postade jag min brevröst i det svenska riksdagsvalet (röstade på Vänsterpartiet om någon undrar) och kollar på man på mätningarna verkar det ju inte så himla mycket bättre i Sverige. Högervindarna blåser, desinformationen flödar, osv.
Ja, annars då? Det är extremt värmebölja i södra Kalifornien, nästan 40 grader vid kusten vilket nästan aldrig händer. Jag har alla fläktar igång 24/7 både för min och katternas skull.
Om en vecka ska jag iväg på äventyr. Tänker köra min hoj hela vägen upp till Kaliforniens norra gräns och sen söderut via Highway 1 längs kusten. Jag körde dock nästan 200 mil på sagda hoj förra helgen (till Yosemite! se bild ovan) och sen dess har mitt kassa knä gjort så ont att jag knappt kan gå. Men har ett läkarbesök hos en knäspecialist inplanerat om några dagar och hoppas att jag kan komma iväg i alla fall.
Jag har rest mycket i år, men trots det har jag knappt tagit någon semester. Bara enstaka dagar här eller där. Jag var till exempel i Sverige i nästan en månad i maj-juni och tog sammanlagt TVÅ DAGAR ledigt under den tiden. Jag har ändå obegränsat med semester och brukar alltid hetsa på mitt team på jobbet om att ta mer ledigt, och så beter jag mig som en riktig amerikan själv. Alltså har jag tagit en vecka ledigt och då går det ju inte bara att sitta hemma.
Det var allt för nu. Är ni några som läser fortfarande? Hoppas, och att ni har haft en fin sommar.

26 Comments
Gunnie
Så roligt med uppdateringar! Tror inte att det bara är din mamma som tycker så! Bra röstat!❤️
Sanna
❤️
M
Jag läser! <3
Anna
Jag läser och tycker det är superkul när det kommer uppdateringar ☺️
Sanna
Vad glad jag blir!
Evelina
Ja!
Kajsa
Läser!
Anna
Läser också, roligt med en uppdatering! 🙂 ha en trevlig resa på hojen! 🙂
Emelie
Jag läser sedan många år tillbaka och blir glad för varje inlägg!
Sanna
Åh, blir så glad av detta, tack!
M
Läser och följer på insta!
Sanna
Hurra!
Pernulla
Läser och följer på insta!
Sanna
?
Linda
Ja, fy fasen för högervindarna. Har sällan varit så ångestfylld inför ett val som i år. Dessutom ett val fullt av populistiska utspel, rena lögner från högern för att få motståndarna (nuvarande regering) att se sämre ut, partier som bara tar fram det som folk vill höra och döljer sina andra förslag (t.ex. Moderaterna som vill förgöra långtidssjukskrivna med sin ‘arbetslinje’). Och som vanligt har många ingen koll på vem som egentligen styr områden de är missnöjda med. T.ex. i de fall där det är regioner/kommuner som styr och det är de partier som de tänker rösta på för att få till en förändring som redan styr…och partierna ‘glömmer’ att informera om det. Röstar själv på MP i år, stödröst för att de måste nå spärren för att inte högern ska vinna. Otäck utveckling och det verkar som om mänskligheten aldrig lär sig att historiska misstag.
Sanna
Ja det är nog en bra stödröst. Fyfan vad läskigt det är ändå. Exakt samma trend som i USA känns det som. Vilket aldrig är bra.
Helen
Läser! men kollar på dig på instagram också 🙂 Tror att något av de första inläggen jag läste på bloggen handlade om
att du varit med om en olycka med en bil och att du då skadade din ena hand….?
Trevligt med en uppdatering även här. Lycka till med ditt äventyr på highway 1.
Skulle själv vilja åka den vägen, fast i bil då.
Sanna
Oj, det var längesen den olyckan skedde, 8 år sen tror jag! Rekommenderar helt klart att köra Highway 1. Kram!
Tova
Läser och är glad för ditt perspektiv i världen.
Sanna
❤️
Freja
Läser också! Tkr det är himla intressant med perspektiv inifrån USA 🙂
Sanna
❤️
Elin
Läser och kollar in minst en gång/vecka även när du är inne på två månaders uppehåll 😉 Annars tittar jag gärna in varannan dag
Sanna
MEN! DU! ❤️?
Linda I
Har varit på semester, men tillbaka nu. Såklart är denna sida en av de första att checka in på ???
Tjusig bild! Alltid lika inspirerande att läsa om dina resor.
Sanna
Tack snälla! Hoppas du hade en fin semester 🙂